Free songs

W okolicy

wokolicy

 

 

 

 

 

Jeśli odwiedzasz nas latem nie możesz ominąć niebywałej atrakcji jaką jest przejażdżka Bieszczadzką Ciuchcią. Trasa kolejki ciągnie się z Przysłupia koło Wetliny po Wolę Michową i zapewnia moc niesamowitych wrażeń (wiedzą o tym Ci którzy na własnej skórze przeżyli napad prawdziwych kowbojów!) . Główna stacja bieszczadzkiej kolejki  wąskotorowej  mieści się w Majdanie (ok. 10 km od Maniowa na trasie wiodącej do Cisnej) – tam można wybrać jedną z tras, kupić bilet i podziwiać Bieszczady z okien kolejki.

Naszym zdaniem: rozrywka zdecydowanie nie tylko dla wielbicieli westernów. Miłośnicy pięknych widoków z pewnością nie będą zawiedzeni.

– odległość od Maniowa ok. 10 km

Jeziorka Duszatyńskie to jedna z największych osobliwości Bieszczad o której powstało wiele legend i opowieści. Są to dwa jeziorka osuwiskowe znajdujące się na zachodnich zboczach góry Chryszczatej, na trasie szlaku czerwonego prowadzącego z Komańczy,  aż po Przełęcz Żebrak. Jeziorka powstały w 1907 roku, kiedy to po bardzo długich opadach zbocze Chryszczatej osunęło się tworząc trzy jeziorka. Do dzisiejszych czasów przetrwały tylko dwa z nich, trzecie zarosło bowiem trawą i glonami. Jeziorka stanowią wyjątkowy ekosystem z unikatową roślinnością. Ciekawostką jest, że gazy powstające w wyniku butwienia drewna i resztek roślinności w głębi jeziorek powodują w zimie wybuchy obserwowane jako fontanny wody w miejscach rozerwania pokrywy lodowej.

Naszym zdaniem: miejsce intrygujące i warte odwiedzenia. Idealnie sprawdzi się jako cel całodziennej pieszej wycieczki z Maniowa i z powrotem.

Jak dojść pieszo do jeziorek z Woli Michowej? Do jeziorek można dojść pieszo drogą leśną, następnie pasmem Wysokiego Działu: Wola Michowa – Przełęcz Żebrak (812m), dalej szlakiem czerwonym przez Chryszczatą na Jeziorka Duszatyńskie.

–  odległość od Maniowa 55 km

Na terenie Skansenu zgromadzono ponad 100 obiektów charakterystycznych dla budownictwa drewnianego z okresu XVII do XX wieku co czyni go największym tego typu muzeum w Polsce.  Skansen w Sanoku to miejsce  w którym charakterystyczna dla naszego regionu, kultura polsko – ukraińskiego pogranicza jest prezentowana w sposób przystępny, ciekawy i szczegółowy. Wybierając się na wycieczkę do muzeum odkryjesz niesamowity świat dawnych grup etnicznych zamieszkujących nasz region – Bojków, Łemków, Pogórzan i Dolinian.

Naszym zdaniem: miejsce, którego nie może ominąć żaden miłośnik historii a także osoba zainteresowana dawnym życiem i kulturą naszego regionu.

– odległość od Maniowa ok. 50 km

Muzeum historyczne w Sanoku to prawdziwa gratka dla wielbicieli sztuki. W chwili obecnej w muzeum jest zgromadzone przeszło 20 000 eksponatów. Posiada wydzielone działy: archeologiczny, ikonograficzny, historyczny oraz konserwatorski. Odrębnym działem jest galeria malarstwa  pochodzącego z Sanoka Zdzisława Beksińskiego. Jest to największa na świecie, gdyż licząca ponad 600 eksponatów wystawa prac artysty.

Naszym zdaniem: Różnorodność pracy wystawianych w muzeum pokazuje, że sztuka nie jedno ma imię. Dobry sposób spędzenia miłego dnia w deszczowy dzień.

– odległość od Maniowa ok. 20 km

Jeśli powiemy, że Połoniny to lokalna nazwa muraw alpejskich to nie skłamiemy, ale też nie powiemy Wam całej prawdy. Opisać ten „punkt” zwiedzania , to jak opisać świat – nie da się. Trzeba po prostu podjąć trud, trzeba wyjść, zdobyć i zakochać się. Obiecujemy, że Połoniny jako wdzięczny obiekt miłości odwdzięczą się jesiennym pejzażem pięknym za nadobne.

Naszym zdaniem: Przy wejściu na szlaki nie ma kilometrowych kolejek. Jeśli nie lubicie tłoku i gwaru to na pewno odnajdziecie tu swoje miejsce. Połoniny to góry „osobne”, niezadeptane. Najpiękniej prezentują się jesienią, na przełomie września i października. Jeśli odwiedzacie Bieszczady w tym okresie, to od zakochania jeden krok…

– odległość od Maniowa ok. 30 km

Nasze Bieszczadzkie morze choć nie słynie z rozgrzanego do czerwoności piasku oraz raf koralowych ma do zaoferowania niecodzienne otoczenie pięknych, bieszczadzkich lasów. Miłośnicy żeglarstwa i kajakarstwa z pewnością będą zachwyceni, a i pływacy się nie zawiodą.

Naszym zdaniem: świetny pomysł na spędzenie upalnego dnia. Do punktów obowiązkowych należy rejs „Białą flotą”.

– odległość od Maniowa ok. 32 km

Tego pana chyba nie musimy nikomu przedstawiać. Dla niektórych dużym zaskoczeniem może okazać się, że ikona pop-artu ma tak odległe od USA korzenie.  Rodzice Andyego Warhola, a może inaczej – Andrzeja Warchoła pochodzili z miejscowości niedaleko  Maniowa, ze słowackich Medzilaborców.  Muzeum w swoich ekspozycjach prezentuje unikatowe prace artysty, w sposób tematyczny przedstawiając całokształt jego twórczości.

Naszym zdaniem:

–odległość od Maniowa ok.  116 km

Bardejovskie Kupele położone są w malowniczej dolinie Karpat, w północno – wschodniej części Słowacji, 5 km od miasta Bardejov. Bogactwem uzdrowiska są naturalne źródła leczniczych wód mineralnych.

Naszym zdaniem: całodzienna wycieczka do Bardejovskich Kupeli jest dobrym pomysłem na urozmaicenie wypoczynku.

– odległość od Maniowa ok. 20 km

Klasztor SS. Nazaretanek to miejsce internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego. W klasztorze można obejrzeć  m.in. pokoik w którym przebywał Stefan Wyszyński.

TOP